Belgesel

Pandemiyle başlayan bir HAZ hikayesi

2020 şubat ayında, yeni bir atölyede HAZ koleksiyonuna başlamıştım. Pandemide bizi nasıl bir sürecin beklediğini henüz bilmiyorduk.
Mart başında kızımın hamile olduğu haberini almış ve ertesi gün ülke olarak evlere kapanmıştık. İşte o zaman zorlukları, keyfi ve korkularıyla başladı her türlü belirsiz zamanlar…

Haz için doğum çok önemli… Karanlıktan aydınlığa giden bir süreç yaşandı. Süreci aynalayan, her eşiğinde yeni bir lambayla şekillendi HAZ.
Hiç beklentisiz; öncesinde düşünülmeden, nereye gittiğini hiç bilmeden ancak; hissedilerek, minik minik şekillenen, doğan, doğdukça ışık veren evreler… Soyut hallerden somut hallere dönüşenler… Topraktan ışığa göç edenler ve bu süreçte evrilenler; aydınlatmalar!

Naked Raku, Raku ve Sagar tekniği ile üretilen bu koleksiyonda; lambader, abajur, sehpa gibi birbirini tamamlayan ürünler yer alıyor.

İsim hikayesi

Koleksiyona bir isim ararken, her gün peşinden heyecanla kovaladığım mucizeler; ışık huzmeleri çıktı karşıma. Gerek bulutların arasından süzülenler gerek evimi her gün ziyaret eden renkli halleri. Sanki evrenin göz kırpışlarıydı bu güzellikler.

Hiç beklentisiz, öncesinde düşünülmeden, nereye gittiğini hiç bilmeden ancak hissedilerek, minik minik şekillenen, doğan, doğdukça ışık veren evreler… Soyut hallerden somut hallere dönüşenler… Topraktan ışığa göç edenler, evrilenler…
Aydınlatmalar!
Ardından gireceği her eve “ışık” getireceği inancıyla gelen bir paylaşma dürtüsü.

Işık ve huzmenin çeşitli dillerdeki karşılığını araştırmaya başladık. Hem Türkçe hem İspanyolca’da tam karşılığını bulduk: HAZ. Ne güzel bir kelimeydi… Mara ile de tamamlanınca beni ve bu koleksiyonun sürecini anlatıyordu.
Ma – Güneş Tanrıçası. Ra – Ay Tanrıçası. Onlar Ma ve Ra’nın buluştuğu anlar oluyordu. Haz’da ve Hazla…

Up